Accueil » Zvířata » Zjistěte, k čemu slouží kočičí vousy

Zjistěte, k čemu slouží kočičí vousy

Co možná někteří z vás nevědí, že tyto chloupky se vyskytují nejen nad tlamou zvířete, podobně jako knír u člověka. Ve skutečnosti jsou rozděleny i na další části jeho těla.

Čím se tyto vlasy liší od ostatních?

Vibrissae jsou více delší a silnější než vlasy Vlasy jsou „normální“. Kromě toho jsou obsaženy nebo umístěny ve vlasovém folikulu. To je asi pětkrát větší než normální vlasový folikul.

Každý vlas je připojen k svaly, které umožňují ovládání Mají také nervové receptory, které jsou velmi citlivé na tlak nebo pohyb. Mají také nervové receptory, které jsou velmi citlivé na tlak nebo pohyb.

Kočky díky těmto „speciálním“ chlupům, jsou schopny detekovat nepatrné odchylky v ve vzdušných proudech nebo směrech, kterými se vzduch pohybuje.

Kde mají kočky „fousky“?

Na stránkách nejzřetelnější oblast těla kde jsou vidět vousy, je kočičí obličej, konkrétně nad tlamou. Vyskytují se však i na jiných místech, například nad očima, po stranách tváří a na spodní zadní části předních končetin.

Vibrisy nad ústy na horním rtu jsou uspořádány ve čtyřech řadách. Horní dva se pohybují nezávisle na dolních dvou.

Zdroj: Capture Instagram

Ty výše uvedené očí se nazývají superciliáry; tvoří dva chomáčky, jeden nad každým okem. Pod ušima jsou pohlavní vibrisy, uspořádané do dvou různých chomáčků. na každé straně obličeje. Ačkoli to není zřejmé, je zde také čelistní chomáč.

Nakonec, na zadní nebo ocasní části na předních končetinách, v blízkosti karpálních kloubů, je další skupina nebo chomáč vibris, nazývaný karpální vousky, který je svou strukturou totožný s vibrisy na předních končetinách. kočičího obličeje.

Jaké funkce plní kočičí vousy?

Jak bylo uvedeno výše, tyto chloupky jsou velmi citlivé na změny rychlosti a směru proudění vzduchu. Tato citlivost jim umožňuje detekovat předměty nebo zvířata v okolívyhnout se jim nebo je odehnat.

Všichni víte, že kočky jsou lovcizejména za soumraku a v noci. Ačkoli jsou tedy jejich zrakové schopnosti za těchto světelných podmínek velmi dobré, v noci nevidí, skutečnost, že mají tento druh hmatu. jim velmi pomáhá při lovu. Slouží především ke sledování kořisti a k měření vzdáleností mezi nimi. Když se kočka pohybuje, směřuje své obličejové vibrisy dopředu a do stran, aby „prohlédla“ širší úhel. Když však odpočívají, čichají nebo se brání před „nepřítelem“, sklápějí obličejové vibrisy do stran. jeho tváře.

Zdroj: Capture Instagram

Pokud jde o vibrisy na nohou, kromě přenosu informací do kočky při pohybu, jsou také užitečné při chytání kořisti.

Vypadávají kočce vousy?

Stejně jako všechny ostatní chlupy na těle kočkyVibrisy mohou vypadnout a znovu dorůst. Tuto situaci lze proto považovat za normální.

Je však velmi je důležité, abyste se je nepokoušeli vytáhnout nebo je kočce odebrat. To může snížit schopnost kočky odhadnout vzdálenost k blízkým objektům. Může také způsobit silnou bolest.

Adoptujte, zachraňte život a získejte přítele,
Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.