Accueil » Zvířata » Zde je uvedeno, jak dlouho se pes dožívá v závislosti na plemeni.

Zde je uvedeno, jak dlouho se pes dožívá v závislosti na plemeni.

Všichni si přejeme, aby naši psi žili věčně, ale jak dlouho žije pes? V závislosti na plemeni, výšku a hmotnost, v průměru 8 až 20 let.

Obecně platí, že délka života je nepřímo úměrná výšce. Psi velkých plemen se zpravidla dožívají 8 až 10 let, psi středních plemen až 10 let. 15 let a některá malá plemena psů se mohou dožít až 20 let.

Pokud máte psa, je to jistě víc než váš nejlepší přítel, je to člen vaší rodiny. vaší rodiny a společníka nerozlučný společník, se kterým se dostanete všude, sdílíte s ním každodenní život, cestujete a přijímáte tu nejčistší lásku.

Lidé, kteří sdílejí svůj život se společníkem. jsou šťastnější, méně náchylní k depresím a stresu, odolnější vůči alergiím a mají lepší kardiovaskulární zdraví.

Každý si přeje, aby jeho psí společník žil co nejdéle a ve zdraví.

Faktory ovlivňující délku života psa

Délka života vašeho psa závisí na jeho zdraví, ale také na určitých genetických a environmentálních faktorech. Zásadní je také péče, kterou svému zvířeti věnujete.

Péče o jeho nutriční potřeby, Kvalitní stravou, vyhýbáním se sedavému způsobu života, zajištěním pohybu a dochvilností při návštěvách veterináře můžete prodloužit délku jeho života.

Kéž by mohli žít věčně, ale jak dlouho žije pes v závislosti na jeho plemeni?Zdroj: Capture Instagram

Výška však ovlivňuje i délku života: velcí psi žijí kratší dobu než malí. Samotné plemeno a s ním spojená příbuzenská plemenitba také zkracují roky: zvířata ze smíšených plemen žijí déle a mají méně zdravotních problémů, přičemž příbuzenská plemenitba je spojena s rizikem, že budou nositeli genů spojených s různými nemocemi.

Kéž by mohli žít věčně, ale jak dlouho žije pes v závislosti na jeho plemeni?Zdroj: Capture Instagram
Jaká je obvyklá délka života velkého a malého psa?

Průměrná délka života psa velkého plemene se pohybuje mezi 8 a 10 lety, zatímco střední plemena se mohou dožít více než 15 let a někteří malí psi až 20 let. Každý případ je však jedinečný: biologický věk každého zvířete závisí na jeho genetické výbavě, stravě, nahromaděném stresu a zdravotním stavu.

Ačkoli se tradičně má za to, že jeden rok pro psa odpovídá 7 letům lidského života, Nedávné studie potvrdily, že tomu tak úplně není. Naopak, mladá štěňata stárnou mnohem rychleji než lidé a v dospělosti psi stárnou mnohem pomaleji.

Rychlost stárnutí psů závisí také na plemeni: pes velkého plemene je považován za starého, když je mu 7 až 8 let, pes středního plemene 9 až 10 let a pes malého plemene 11 až 12 let.

U smíšených plemen je stanovení průměru složitější, protože závisí na směsi, velikosti a hmotnosti.

Zde je seznam shrnující průměrný věk 10 plemen psů.

  • Čivava: 12-20 let
  • Dalmatin: 12-14 let
  • Dobrman: 10-13 let
  • Chrt: 10-14 let
  • Zlatý retrívr: 10-15 let
  • Německá doga: 6-8 let
  • Labradorský retrívr: 10-13 let
  • Německý ovčák: 9-13 let
  • Pomeranian: 12-16 let
  • Rotvajler: 8-10 let

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.