Tato snaha o socializaci a interakci se všemi psy, které potkáme, pro ně nemusí být příjemná. V tomto článku vám prozradíme, jak se cítí pes, když ho hladí cizí člověk. A zda je či není vhodné pohladit psa která není naše.
Čtěte až do konce!
Má váš pes rád, když ho hladí cizí lidé?
Na tuto otázku neexistuje jediná odpověď. Na tuto otázku neexistuje jediná odpověď, záleží na konkrétním zvířeti. Všichni psi jsou skutečně jedineční jedinci. Proto je třeba v závislosti na jejich zvláštnostech posoudit, zda se zvířeti bude mazlení líbit, nebo ne. To, zda se pes rád nebo nerad mazlí, závisí na několika faktorech, mezi nimiž můžeme najít :
Socializace musí začít v prvních týdnech života.
Když psi jsou štěňataProcházejí obdobím, kdy jsou vystaveny všem zkušenostem nebo podnětům, s nimiž budou žít po zbytek života. Když štěně prochází tímto obdobím, musíme dbát na to, abychom vytvářeli pozitivní asociace dotýkáním se různých částí jeho těla. Můžeme mu například dávat kousky jídla a postupně se dotýkat jeho zad, břicha, hlavy a tlapek. Zvykání mladého psa na doteky a hlazení je pro ně v dospělosti nejen nezbytný, ale je také nutný pro veterinární kontroly.
Zdroj: Capture Instagram
Negativní zkušenosti s jinými lidmi
Pes, který byl fyzicky týrán člověkem, může být nyní velmi citlivý na jakýkoli kontakt. Bez ohledu na to, jak dobré úmysly máme, když se ke psovi přibližujeme, může mu být tato situace opravdu nepříjemná.
Zvláštnosti každého psa
Stejně jako lidé, psi mají jedinečnou osobnost. Například zvíře mohlo projít vynikajícím obdobím socializace a nikdy nemělo žádné negativní zkušenosti s fyzickým týráním, přesto se mu nelíbí fyzický kontakt s cizími lidmi.
Jak poznáte, zda se váš pes nechá hladit, nebo ne?
Podle řeči těla poznáme, zda se pes rád nechá hladit. Psi se s námi neustále snaží komunikovat řečí těla. Nejzřetelnějším ukazatelem toho, zda pes chce nebo nechce komunikovat, je to, zda se pohybuje směrem k nám nebo od nás. Existují však i další příznaky, na které je třeba si dát pozor. Když se pes v dané situaci necítí dobře, začne projevovat tzv. „uklidňující“, „uklidňující“ nebo „stresové“ signály. Toto chování je indikátorem toho, že nás zvíře žádá, abychom přestali být vystaveni určité situaci.
Zdroj: Capture Instagram
Některé z těchto signálů mohou zahrnovat:
Otřesy
Zívnutí
Otáčení hlavy nebo těla proti směru hodinových ručiček
Olizování koutků úst
Pokud se ke zvířeti nepřiblížíme, mohou někteří méně tolerantní psi začít projevovat zjevnější známky nepohodlí, jako například :
Ukazování zubů
Chlupy na zádech se ježí
Stahování svalů těla a ústní dutiny
A konečně, pokud budeme pokračovat přiblížit se ke psoviPes se nás pak pokusí kousnout, abychom konečně přestali s invazivním chováním.
Adoptujte, zachraňte život a získejte přítele. Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.