Vzala si domů zvíře a spala s ním, dokud jí neřekli, že jeho držení je nezákonné.
Zvíře našla, když mu bylo jen několik měsíců. Ačkoli nikdy nebylo známo, kde a jak ho našla, toho odpoledne argentinský veterinář Marcos Fiotto obdržel telefonát. Na druhém konci linky mu žena vysvětlila, že se snaží zjistit, jak krmit kapybaru, kterou má doma a kterou pojmenovala Carpi.
„Okamžitě po telefonu, Začal jsem vysvětlovat, že držení kapybary je nezákonné, i když se jedná o zachráněné zvíře. Mluvili jsme o významu zoonóz. Tedy o nemocech, které se přenášejí ze zvířat na člověka. Kapybary chované v zajetí s nevhodným prostředím a stravou velmi často podléhají sarkoptovému svrabu. Ta se přenáší na člověka, psy a kočky. A samozřejmě jsem zmínil, že je důležité předat zvíře instituci specializované na rehabilitaci volně žijících zvířat. Protože čím více času stráví zvíře s člověkem, tím více se impregnuje nebo polidšťuje, což brání jeho brzkému propuštění,“ vysvětlil veterinář. Veterinář se věnuje záchraně původních divokých zvířat a ekologické výchově.
Tento neškodný, ale pro zvíře nebezpečný čin
Po dlouhé diskusi se veterinář dohodl se ženou, že Carpiho přijme. V podstatě by vyšetřil jeho stav a posoudil možnost jeho propuštění. Žena souhlasila, že Carpiho odveze do záchranného a rehabilitačního centra pro volně žijící živočichy. Tam by byl odchován, rehabilitován a znovu vysazen. Po jejich setkání se veterinář dozvěděl, že při Carpiho chovu v zajetí došlo k několika „lidským“ chybám.
Přečtěte si více
Zde jsou skutečné důvody, proč kočky olizují své majitele
Zdroj: Capture Instagram
„Některé akce nám připadají banální. Z biologického hlediska jsou však daleko od reality. Například Carpi se vyspal se ženou. Kromě rizika zoonózy existují také nemoci, které člověk přenáší na zvíře. Kromě toho, že spaní s kapybarou způsobilo vážné problémy v chování, mohlo ohrozit možnost reintrodukce zvířete do jeho přirozeného prostředí.
Další detail, a ne poslední: Carpi žil se psy. Psi jsou od přírody dravci a kapybary jsou kořist. To mohlo u Carpiho vést k určité „toleranci“ vůči predátorům. To by při vypuštění působilo v její neprospěch, protože by musela před těmito druhy utíkat, nikoli se k nim přibližovat.
Zdroj: Capture Instagram
Výživové chyby
Nejsložitějším problémem je výživa. „Společnost se mylně domnívá, že když zvíře sní určitou potravu, je to pro něj dobré. Ve volné přírodě je bohužel opak pravdou. Carpi byl krmen ovocem, málo zeleninou. Ale také hodně mouky (sušenky, nudle atd.) a kukuřičných semínek. To vše je zcela odlišné od toho, co kapybara jí přirozeně. Tedy rostlinný materiál z rybníků. Stručně řečeno, tráva by měla tvořit 70-80 % jejich denní stravy.
Kvůli nedostatečnému krmení mají zachráněná zvířata často vývojové nebo jaterní problémy. Proto je důležité včasné předání do záchranného centra, které se na tyto druhy specializuje.
Přečtěte si více
Žena přejela psa, veterinář zjistil, že je to jiné zvíře
Během úvodního klinického vyšetření, Marcos Fiotto viděl, že Carpi je v dobrém klinickém stavu. Jednalo se však pouze o vnější vyšetření.
Bylo nutné provést krevní test. „Provedli jsme kontrolu pod chemickým omezením (sedativy) pro další vyšetření a vzorky pro různé studie.
Pro svou rehabilitaci žil Carpi nejprve v karanténní oblasti. Tam byl před návratem do volné přírody zvyklý na správnou stravu.
pic.twitter.com/LN0dacBDdm
Přečtěte si více
Syntetické hormony pro kočky: co jsou, k čemu slouží a kdy je používat
– Maria Bolivar (@MariaBo33324137) 13. března 2023
Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.