Accueil » Zvířata » Rakovina u psů: jak odhalit onemocnění

Rakovina u psů: jak odhalit onemocnění

Nová studie analyzovala a určila průměrný věk diagnózy rakoviny u psů. To má podpořit stanovení pokynů pro screening rakoviny, které se liší podle plemene nebo velikosti.

Výzkumnice Jill Rafalko z centra PetDx v Kalifornii, prezentoval tato zjištění v otevřeném vědeckém časopise Plos One. Tato akce se koná u příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který připadá na 4. února.

Faktory ovlivňující vznik rakoviny u psů

Jednou z hlavních příčin úmrtí dospělých psů je rakovina. Stejně jako u lidí umožňuje včasné odhalení účinnější léčbu.

Nové neinvazivní krevní testy pro psy mohou odhalit DNA nádoru dlouho předtím, než se objeví další příznaky rakoviny. NicméněV této oblasti neexistují žádné oficiální pokyny.

Pomáhat stanovit tyto pokyny, se vědci pokusili určit medián věku při diagnóze rakoviny u psů s různými charakteristikami. Jejich analýza zahrnovala 3 452 psů s rakovinou ve Spojených státech.

Na vznik rakoviny u psů mají vliv tyto faktoryZdroj: Capture Instagram
Výsledky studie

Ve svém výzkumu zjistili, že průměrný věk diagnózy rakoviny u psů vážících 75 kg nebo více než 5 let. V porovnání s 11 lety u psů s hmotností mezi. 2,5 a 5 kg.

Na druhou stranu, medián věku při stanovení diagnózy u psů byla 8,2 roku. V porovnání s 9,2 roku u psů, jejichž plemeno bylo popsáno jako smíšené.

Mezi plemena patří, vědci zjistili, že nejmladší průměrný věk v době diagnózy mají mastifové, bernardýni, německé dogy a buldoci, a to přibližně 6 let.

Stejně tak irští vlkodavové, Průměrný věk vizslů a bernských salašnických psů v době diagnózy byl 6,1 až 7 let. Na druhém konci žebříčku je bišonek frise s nejvyšším mediánem věku diagnózy 11,5 roku.

Na vznik rakoviny u psů mají vliv tyto faktoryZdroj: Capture Instagram

Feny byly obvykle diagnostikovány v pozdějším věku než muži. Zatímco u kastrovaných psů byla diagnóza stanovena později.

Předpověď průměrného věku

Výzkumníci také vyvinuli statistický model pro předpověď průměrného věku v době diagnózy na základě hmotnosti.

Autoři studie poukazují na to, že psi mají nyní nabízí novou možnost screeningu rakoviny s názvem „tekutá biopsie“. Stejně jako lidská verze tohoto testu využívá technologii sekvenování nové generace k odhalení rakoviny prostřednictvím jednoduchého odběru krve.

„Nicméně věk, ve kterém by měl být zahájen screening rakoviny u psů. Věk, ve kterém by měl být pes vyšetřen na rakovinu, se však může lišit v závislosti na jeho plemeni nebo hmotnosti. V naší studii jsme zkoumali více než 3 000 psů, u kterých byla diagnostikována rakovina. Ukázalo se, že všichni psi by měli být vyšetřeni na rakovinu ve věku 7 let. Některá plemena však mohou mít prospěch ze screeningu již ve věku 4 let,“ uzavírají autoři.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.