Accueil » Zvířata » Proto se nám kočky otírají o nohy

Proto se nám kočky otírají o nohy

Když jste přišli domů, vaše kočka k vám pravděpodobně nejednou přišla, aby vás pozdravila. Otřel se hlavou o vaše nohy, pak o záda a ocas, což vypadá jako přátelské objetí. Je nevyhnutelné nehladit svého domácího mazlíčka. tváří v tvář takovému projevu přátelství. Ale je to skutečně rituál na přivítanou? Pravdou je, že mnozí z nás mají tendenci vykládat si to jako výraz náklonnosti. Proto mu to chceme oplatit objetím nebo krmením. V tomto článku si odpovíme na otázku: „Proč se vám kočky otírají o nohy?

Proč se kočky otírají o vaše nohy

Slyšeli jste o Jacobsonových varhanách? Známý také jako vomeronazální orgán. Jedná se o malý kanálek, který se nachází mezi střechou úst a nosním průchodem. V tomto kanálu se nacházejí buňky specializované na sběr čichových informací a jejich přenos do mozku. Kočky tak poznávají své okolí a komunikují s ním. Význam čichu je u těchto zvířat skutečně zásadní. Protože se rodí slepí a hluší, jejich jediným prostředkem kontaktu s prostředím, ve kterém žijí, je čich.

Tento fenomén v kombinaci s jejich silným pocitem teritoriálního vlastnictví, vede k pachovému značení. Kočky si označují pouze to, v čem se cítí pohodlně a bezpečně. Dělají to s předměty, lidmi a zvířaty, které tento prostor tvoří. Jejich označením se snaží ostatním kočkám naznačit, že tyto prvky patří do jejich zóny. Proto by se k nim neměli přibližovat.

Seznamovací feromony

Když vám kočka prochází mezi nohama a tře se o vás, vlastně si vás značí. V podstatě tím světu říká, že jste mu známí. A že vás chce ve své skupině, protože se s vámi cítí bezpečně a příjemně. Předpoklad, že nás zdraví a projevuje nám náklonnost, tedy není zcela mylný. Kočkovité šelmy vylučují seznamovací feromony prostřednictvím mazových žláz ve spánkové oblasti hlavy. (mezi očima a ušima). Nachází se však také ve tvářích, kolem úst, v polštářcích, na zádech a v análních a pohlavních žlázách.

Když vůně označení vyprchá, vaše kočka se pak vrátí k tření aby vás znovu identifikoval jako člena své komunity. Stejně tak se kočky žijící ve stejné domácnosti vzájemně ošetřují a třou se o sebe hlavami. To má vytvořit společný pach, který je identifikuje jako součást stejné skupiny.

Proto se nám kočky třou mezi nohamaZdroj: Capture Instagram
Komerční syntetika

Věděli jste, že tyto seznamovací feromony snižují výskyt jiných typů značení? Tím, že kočka označí cokoli, co se jí líbí, za známé, necítí potřebu označovat to například močí. Jejich hodnota je tak vysoká, že na trhu jsou k dispozici syntetické analogy těchto feromonů, které slouží ke kontrole značení močí, např. například když je kocour v říji. Jsou také velmi užitečné pro usnadnění adaptace nové kočky v domácnosti. Toto vzájemné seznámení mezi kočkami bude kratší a snazší.

Měli byste se obávat, pokud není žádné označení?

Kočky si označují to, co uspokojuje jejich potřebu bezpečí. Pokud tedy v jejich světě došlo ke změnám, například se u vás doma objevil někdo cizí, změnili jste umístění jejich odpadkového koše, nábytku. Pokud jste se přestěhovali, označení se neprovede. To nedává smysl, protože pro to nejsou vhodné podmínky. Navíc jejich nepohodlí a zmatek budou bude mít za následek nestálé chování, kompulzivní péče ve snaze zmírnit úzkost nebo nechutenství.

Pokud je toto chování doprovázeno podrážděností a vytrvalým mňoukáním, je třeba brzy navštívit veterináře, aby se vyloučilo onemocnění. Nadměrné značení může naopak naznačovat stav Nadměrné značkování může naopak znamenat stav stresu a úzkosti, který je třeba léčit. Na druhou stranu, když navštívíte přítele, jeho kočka k vám může přijít a otřít se vám o nohy. Jinými slovy, můžete se cítit polichoceni, že vám říká, že se mu líbíte.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii. Zvířata.

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.