Accueil » Zvířata » Proto mají psi a kočky zvláštní zvyk jíst trávu.

Proto mají psi a kočky zvláštní zvyk jíst trávu.

Proto mají psi a kočky zvláštní zvyk jíst trávu.

Každý, kdo má psa nebo kočku, ví, že pravidelně žerou trávu ze zahrady. Často je také doprovázen zvracení, aby se tráva vyloučila. Je však tato praxe pro zvíře zdravá?

Obecně se má za to, že to dělají proto, aby si pročistily trávicí systém, nebo že to kočky dělají proto, aby vyhnaly chlupové kuličky. I když je na tomto tvrzení něco pravdy, hlavním důvodem je, že je to instinktivní a zbytečný úkon pro domácí zvířata dneška.

Proto mají psi a kočky zvláštní zvyk jíst trávu.Zdroj: Capture Instagram
Proč mají psi a kočky zvláštní zvyk jíst trávu

Studie publikovaná v časopise Science dospěla k závěru, že spíše než o problém s… trávicí soustava, spotřeba rostlin by měla evoluční výhoda pro kočkovité šelmy. Tato rostlina pomáhá vylučovat střevní parazity tím, že zvyšuje svalovou aktivitu v trávicím traktu. Dnešní kočky však již takové parazity nemají. Ze zvyku tak činí i nadále.

Dalším rozšířeným názorem, který vědci nepotvrdili, je, že pojídání trávy pomáhá kočkám vylučovat chlupové koule. Výzkumníci doporučují majitelům, aby ve svých bytech pěstovali trávu. Tímto způsobem mohou psi a kočky žvýkat bezpečný zdroj netoxické rostlinné potravy.

Proto mají psi a kočky zvláštní zvyk jíst trávu.Zdroj: Capture Instagram

Totéž platí pro psy. To je typické pro dobu, kdy tato zvířata neměla taková privilegia jako dnes. Kvůli hygienickým podmínkám, v nichž žili, měli střevní parazity. Je důležité zdůraznit, že to pro ně obecně není nebezpečné.

Tato potřeba psů k regulaci jejich trávicího systému Potřeba psů regulovat trávicí systém a přijímat vlákninu vedla k tomu, že se u nich vyvinul instinkt žrát trávu. Většina psů se takto chová dodnes.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám navštívit naši kategorii. Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.