Accueil » Zvířata » Proč se zdá, že psi vědí, kolik je hodin? Odpověď odborníků

Proč se zdá, že psi vědí, kolik je hodin? Odpověď odborníků

Proč se zdá, že psi vědí, kolik je hodin? Odpověď odborníků

Určitě se vám nejednou stalo, že jste přišli domů a viděli jste svého psa, jak na vás čeká u okna nebo v době oběda. Nebo jste ho viděli, jak sedí před svou miskou a čeká na jídlo. Nebo jste ho dokonce viděli sedět u dveří, aby vám oznámil, že je čas jít na procházku.

Proč se zdá, že psi vědí, kolik je hodin

Psi jsou stejně jako lidé zvykoví tvorové. Takže i když nemají hodinky nebo mobilní telefon, přesně vědí, kdy je čas jíst. A také kdy je čas jít na procházku. Tato zvířata mají řadu mechanismů, které jim usnadňují poznat, kdy mají něco udělat. Prvním z nich je samozřejmě fyziologická reakce jejich vlastního těla. Stejně jako lidé se totiž přizpůsobují změnám dne a noci a dennímu režimu, kdy si ulevují nebo přijímají potravu.

Ačkoli se jedná o nejjednodušší mechanismus, je také nejúčinnější. Existují však i jiné mechanismy, například využití čichu. Psí čich je 10 000 až 100 000krát silnější než náš. Je proto jeho nejdůležitější zbraní.

Přečíst
Adoptovaný oslík se chová jako rodinní psi, je rozkošný!

Je tedy schopen detekovat změny. Ale také například předvídat, kdy přijdeme domů z práce, protože to je pro nás stejně jako pro ně každodenní rutina.

Proč se zdá, že psi vědí, kolik je hodin?Zdroj: Capture Instagram

Zatímco jste pryč, vaše vůně, která se šíří po celém domě, s přibývajícími hodinami vyprchá. A pes si toho všimne. Koncentrace částic uvolňovaných z našeho těla se navíc stává poměrně přesným nástrojem pro předvídání, kdy projdeme dveřmi. Proto ho vždy najdeme, jak na nás čeká, když přijdeme domů.

Lékař vysvětluje, „jak se pachy pohybují“ po místnosti v průběhu dne:

„Teplý vzduch stoupá a obvykle proudí v proudech podél stěn ke stropu. Pohybuje se směrem do středu místnosti a pak zpět dolů. Kdybychom si mohli představit pohyb vzduchu v průběhu dne, ve skutečnosti si představujeme pohyb pachů v průběhu dne. Tyto pohyby mají tendenci probíhat cyklicky a v určitých pevně stanovených časech. Právě to jim umožňuje předvídat denní činnosti, jako je jídlo nebo chůze.

Proč se zdá, že psi vědí, kolik je hodin?Zdroj: Capture Instagram

Takto, pokud se přiblížíte ke dveřím a zvednete ruku, váš pes si pravděpodobně bude myslet, že jdete ven. Totéž platí pro tón vašeho hlasu. V mnoha případech nevědí, co říkáte. Ale podle vašeho tónu hlasu poznají, zda je pozitivní, nebo negativní.

Přečtěte si více
Mohou vaše starosti způsobit onemocnění vašeho domácího mazlíčka? Odpověď odborníků

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.