Accueil » Zvířata » Ochrnuté, zde je neobvyklá reakce koz na pohled na deštník.

Ochrnuté, zde je neobvyklá reakce koz na pohled na deštník.

Ochrnutý…, zde je neobvyklá reakce koz na pohled na deštník

Zvířecí říše nás často každý den překvapuje nečekanými postoji, fyzickými stavy, „superschopnostmi“ nebo dokonce náklonností. A pokaždé, když se objektivu fotoaparátu podaří zachytit tyto mimořádné okamžiky, snímek se stane virálním. Tentokrát jde o zvláštní druh kozy, které se říká „mdloba“, a její neobvyklou reakci na otevřený deštník.

Může to znít přitažené za vlasy nebo video trik. Ve skutečnosti je však chování kozy, která se doslova zhroutí, když před sebou uvidí otevřený deštník, působivé. Kozy zůstanou několik vteřin zkamenělé na zemi. Pak se jim podaří vzpamatovat a snaží se dostat co nejdál od objektu.

Jak k tomuto přírodnímu jevu dochází?

Útěk před možným ohrožením, zvířata smlouva a uvolnění dobrovolně své svaly. Co se tedy stane v případě tohoto typu kozy? Uvolnění je zpožděno, čímž svaly ztuhnou a brání zvířeti v pohybu. Aby se mohlo znovu pohybovat, musí se svaly správně stahovat a uvolňovat. Protože však tento mechanismus „nefunguje“ správně, zvíře není schopno pohybu a může spadnout na zem.

Přečtěte si více
Napodobování více než 15 zvířecích hovorů tímto mužem je působivé!

Ve skutečnosti „mdloby“ kozy patří do specifické podskupiny koz, známé také jako myotonické kozy. Jedná se o zvířata trpící vrozenou chorobou, známou také jako Thomsenova choroba. Svaly se v případě paniky absolutně a okamžitě stahují, což vede k ochrnutí.

Kolaps kozy trvá jen několik sekund.

Podle odborníků, kozy během epizody neztrácejí vědomí. S přibývajícím věkem se u koz rozvíjí schopnost tyto paralýzy ovládat. Naučí se také rychle se vzdálit od předmětu nebo objektu, který je děsí.
Ochromení..., zde je neobvyklá reakce koz na pohled na deštník.Zdroj: Capture Instagram

Jak se dalo očekávat, taková zvířata mohou přežít pouze v prostředí, kde se o ně stará člověk. Pokud by totiž takto reagovala v přítomnosti predátora, příroda by sama provedla svůj „přírodní výběr“.

Mdloby koz jsou člověkem využívány k produkci mléka a sýrů. Využívají se také pro své maso, které je prakticky bez tuku.

Přečtěte si více
Mariňáci skáčou přes palubu, když vidí, co je ve vodě

Adoptujte, zachraňte život a získejte přítele. Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.