Accueil » Zvířata » Ledvinovými kameny trpí i kočky, nejčastěji se jedná o tato plemena.

Ledvinovými kameny trpí i kočky, nejčastěji se jedná o tato plemena.

Kočky také trpí ledvinovými kameny, zde jsou plemena, která jimi nejčastěji trpí

Královská veterinární akademie (RVC) provedla nový výzkum zaměřený na Kočičí kameny. Zjistili, že některé rasy jsou více ohroženy vznikem ledvinových a močových kamenů. Patří mezi ně barmské, perské, ragdolly a tonkinské kočky.

Tento výzkum je první svého druhu, který zkoumá kočky s urolity (kameny) v horních močových cestách. Cílem je pomoci veterinárním lékařům stanovit diagnózu a plán léčby.

Studie zjistila, že četnost diagnózy horních močových cest (kameny v ledvinách nebo močovodech) se zvýšila. V posledních dvou desetiletích se zvýšila na odhadovaných 4,6 %.

Přečtěte si více
Najde kotě a odnese ho do útulku, zaměstnanci jsou zděšeni, když ho uvidí

Stejně jako u lidí jsou kočičí urolity obecně tvořeny oxalátem vápenatým. Krmení nebo léky Bohužel je nelze rozpustit pomocí léků. Navíc v současné době neexistuje žádná účinná metoda, jak tvorbě kamenů u koček zabránit.

Ledvinovými kameny trpí i kočky, nejčastěji se jedná o tato plemenaZdroj: Capture Instagram

Je třeba poznamenat, že pokud se tyto kameny přesunou do močovodu, mohou způsobit potenciálně život ohrožující ucpání. K léčbě tohoto typu problému je obvykle nutný chirurgický zákrok.

Rizikové faktory

Výzkumný tým prováděl pozorovací studii po dobu 10 let. Během tohoto období vyšetřili více než 11 400 koček. Skupina odborníků zjistila, že nepůvodní kočky (většinou domácí krátkosrsté) stále tvoří početní většinu postižených kočkovitých šelem.

Kromě toho platí, že čím mladší je kočka, když má ledvinové kameny, tím vyšší je riziko vzniku obstrukce močovodu.

Přečtěte si více
Video, tady je Bruno, kočka, která je na internetu z veselého důvodu celá zuřivá.

„Veterinární lékaři by si měli být vědomi, že kočky s azotémií (zejména pokud jsou mladší 12 let) mohou mít obstrukci ureterů. A vyžadují zobrazovací vyšetření břicha, aby ji vyloučili“ řekla Rebecca Geddesová, profesorka vnitřního lékařství malých zvířat na RVC.

Dan O’Neill, docent epidemiologie společenských zvířat na RVC, pak dodal. „Veterinární lékaři velmi tvrdě pracují na zlepšení života každé kočky ve své péči. Tato studie však ukazuje, že nyní mohou také pomoci tisícům koček tím, že přispějí do projektů s velkými daty s anonymizovaných klinických dat.
Kočky také trpí ledvinovými kameny, nejčastěji jimi trpí tato plemenaZdroj: Capture Instagram

Vědci také zjistili, že ženy častěji trpí kameny v horních močových cestách než muži. Stejně tak kočky ve věku od čtyř do osmi let.

Riziko obstrukce močovodu je tedy vyšší. (potenciálně fatální) postihuje převážně kočky, mladé kočky. A samozřejmě pokud jsou kameny v obou ledvinách.

Přečtěte si více
Psi podle studií dokážou rozpoznat zlé lidi

pic.twitter.com/H4RnOJRZjZ

– Maria Bolivar (@MariaBo33324137) 8. března 2023

Pokud si chcete přečíst další články podobné tomuto, doporučujeme vám navštívit naši stránku. Kategorie Zvířata.

Chcete-li si přečíst
Tato kočka utekla z přepravní klece a uvízla pod kolejemi metra

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.