Sdílení těhotenství a mateřství s kočkou nebo kočkami v domácnosti může být příjemným zážitkem. Přináší však také určitá rizika, kterých byste si měli být vědomi. Zde se o nich dozvíte a naučíte se jak jim předcházet.
Během těhotenství je prioritou péče o dítě a o sebe proti jakýmkoli rizikům, včetně těch, která mohou představovat naše domácí zvířata. V případě koček se toto riziko nazývá toxoplazmóza.
Co je toxoplazmóza?
Toxoplazmóza je onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma gondii která postihuje kočky. Většinou se jedná o kočky, které tráví čas venku. Kočky se stávají přenašeči parazita konzumací malých zvířat nebo infikovaného syrového masa. Parazit se totiž obvykle nachází v syrovém nebo nedostatečně tepelně upraveném mase. Ale také v neumytém ovoci nebo zelenině, kontaminované vodě, prachu, půdě nebo v místech, kde se nacházejí kočičí exkrementy.
Jak se můžete nakazit toxoplazmózou?
Můžete dostat Toxoplasma Gondii náhodným požitím kontaminovaného kočičího trusu. K tomu může dojít, pokud si po vyčištění kočičího záchodu vložíte ruce do úst nebo se dotknete jídla. Může se to také stát, pokud pracujete na zahradě nebo se dotýkáte něčeho, co bylo v kontaktu s kočičím trusem.
Parazitem se můžete nakazit také, pokud sníte syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso nebo vypijete kontaminovanou vodu.
Zdroj: Capture Instagram
Jak toxoplazmóza ovlivňuje matku a dítě?
Po kontaktu s parazitem přechází do krevního oběhu a zůstává tam po dobu jednoho týdne. Pokud otěhotníte v době, kdy je parazit ve vaší krvi, je to přenáší na dítě prostřednictvím placenty. A to je velmi nebezpečné. Toxoplasma Gonii může způsobit ztrátu sluchu, mentální postižení a slepotu. Nebo dokonce problémy, které se mohou projevit, až dítě vyroste.
Na Děti nakažené Toxoplasmou gondii mohou vyžadovat zvláštní péči. Přítomnost parazita je proto třeba včas odhalit, aby bylo možné zahájit léčbu a minimalizovat její účinky. Čím dříve je parazit identifikován, tím lépe pro dítě.
Jak lze toxoplazmóze předcházet?
Je třeba zmínit, že kočka, která je přenašečem, parazitem neonemocní. Proto bude obtížné zjistit, zda se parazitem nakazila, či nikoliv. Proto bude důležité zlepšit úroveň hygieny, pokud žijete s kočkou během těhotenství. Zde je několik návrhů:
Za prvé, jmenujte někoho jiného aby vyměnil kočičí záchod. A pokud ji musíte čistit sami, noste jednorázové rukavice a po čištění si důkladně umyjte ruce mýdlem a teplou vodou.
Také by se měla denně měnit stelivová krabice, protože parazit je infekční po 1-5 dnech v trusu.
Kromě toho podávejte kočce vyváženou stravu, Suché nebo konzervované krmivo, ale nikdy ne syrové maso.
Ujistěte se, že má kočka aktuální očkování a že je odčervená. A aby byla bez blech a klíšťat, protože ta mohou přenášet další nemoci.
Na druhou stranu držte kočku doma. Odborníci upozorňují, že domácí kočky, které nechodí ven, mají menší pravděpodobnost onemocnění. pravděpodobné, že budou nakažlivé.
Nakonec nechte zvíře v péči důvěryhodného příbuzného. během březosti. Jakmile se dítě narodí, bude možné bezpečně odejít domů.
Bohužel mnoho žen ze strachu nebo z neznalosti opouští své kočky po otěhotnění na ulici. Nicméně, kočky jsou součástí rodiny a přinášejí lidem citovou pohodu. Proto stačí přijmout nezbytná opatření a užívat si těhotenství a společnost své kočky.
Pokud si chcete přečíst další články podobné tomuto, doporučujeme vám navštívit naši stránku. Kategorie Zvířata.