Accueil » Zvířata » jeho hluk je působivý!

jeho hluk je působivý!

Ani lví řev, ani sloní štěkot, nejhlasitější zvuk ve zvířecí říši se nenachází na suché zemi.

Všechna zvířata nevnímají zvuky stejným způsobem. Zde však máme na mysli práh stanovený lidským druhem, měřený v decibelech. Lidská konverzace se pohybuje kolem 60 decibelů, 80, pokud je trochu hlasitá. Ovšem teprve když překročíme 100 decibelů, začíná mít zvuk vliv na lidské zdraví. Nejhlučnější zvíře na světě vydává zvuky, které zdvojnásobují náš práh bolesti. A není to nikdo jiný než vorvaň!

Plejtvák obrovský je nejhlučnějším zvířetem na světě.

Tato zvířata se vyskytují ve všech oceánech v hloubkách až 3 kilometry pod hladinou moře. Některé poddruhy jsou ohrožené, ale zvíře se vyskytuje téměř všude na světě. Jsou to gigantická zvířata, která mohou přesáhnout délku 20 metrů a vážit až 50 tun. Jejich potravu tvoří především chobotnice a ryby. V neposlední řadě je jejich skrytým talentem ohlušující křik, kterým se mezi sebou dorozumívají.

Přečtěte si více
Jak tento pes, pohřešovaný 7 měsíců, urazil 100 km při hledání pomoci

Tento mořský tvor je ve skutečnosti zodpovědný za nejhlasitější zvířecí zvuk na planetě. Stejně jako mnoho jiných záhad přírody má tedy i toto fyzikální vysvětlení.

Na souši, nejhlasitější zvuk, který se v tomto prostředí může šířit, je 194 decibelů, což je výrazně nad naším prahem bolesti 140 (odpovídá výbuchu nebo ohňostroji). Například výbuch podmořské sopky je „slyšet“ na kilometry daleko. Ve vodě mají zvukové vlny větší energii. A vorvaň toho umí přesně využít!
Nejhlasitější zvíře na světě: jeho volání je působivéZdroj: Capture Instagram

Spermie mohou vydávat zvuky o síle až 236 decibelů.

Tito kytovci komunikují se mezi sebou účinně dorozumívají zpěvem, který může pod vodou přesáhnout 236 decibelů. Tento zvuk jim umožňuje snadno lokalizovat jiné jedince. Navíc je to komunikační nástroj, který těmto živočichům umožňuje slyšet se navzájem na vzdálenost několika kilometrů. Ve skutečnosti to není poprvé, co vorvaň „křičí“ pod vodou v přítomnosti člověka. V takových případech byli potápěči řevem zcela ohlušeni a dokonce upadali do bezvědomí.

V hypotetickém případě by vorvaň mohl vydávat zvuk na souši a vzduch by ho mohl přenášet, následky by byly zničující. Taková energie by jedním rázem zničila celistvost lidského těla, roztříštila by kosti a oddělila kůži od svalů. Proto je vorvaň dodnes považován za živočicha, který je schopen přirozeně vydávat nejhlasitější zvuk na světě.

Přečtěte si více
Najde psa pohřbeného až po krk a uvědomí si, že není sám

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme vám podívat se do kategorie Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.