Accueil » Zvířata » Jak dlouho žijí kočky? Vše o jejich průměrné délce života

Jak dlouho žijí kočky? Vše o jejich průměrné délce života

Mnoho domácích koček má potenciál dožít se 12 až 18 let. To se však může lišit v závislosti na plemeni a péči, kterou kočka dostává. Délka jejich života závisí do značné míry na tom, zda majitel dokáže spolupracovat s veterinárním lékařem na zajištění správné výživy, zdraví ústní dutiny a očkování.

Mezi faktory, které mají pozitivní vliv, patří na prodloužení života koček je péče o ně a jejich co nejčastější držení uvnitř.

Boje mezi kočkami mohou také zkrátit jejich život. Veterinářka Paula Muñozová uvedla, že mnoho koček se nakazí virovými chorobami, jako je AIDS nebo leukémie, v důsledku zranění nebo kousnutí způsobených při rvačkách.

Která plemena koček žijí nejdéle?

U smíšených plemen mohou být dědičné choroby méně časté než u plemen jiných. kočkovité šelmy čistokrevné. Některé druhy však mají delší životnost. Zde je seznam kočkovitých šelem, které mohou žít déle.

  • Ruská modrá: jejich průměrná délka života je 15 až 20 let.
  • Siamská kočka se dožívá 15 až 20 let.
  • Mainská mývalí: má předpokládanou délku života 10 až 13 let.
  • Americký kadeřávek: očekávaná délka života se pohybuje mezi 9 a 13 lety.
  • Sfinga se dožívá 8 až 14 let.
  • Savannah: předpokládaná délka života je 8 až 13 let.
  • Peršan se dožívá 8 až 11 let.

Jak dlouho žijí kočky? Vše o jejich průměrné délce životaZdroj: Capture Instagram
Jak můžete pomoci své kočce žít déle?

Přestože existuje řada závažných onemocnění, která mohou vést ke zdravotním komplikacím a případnému úmrtí kočky, doporučujeme tři klíčové body, které prodlouží délku života těchto zvířat.

Za prvé, udržujte své očkování aktuální: to pomáhá vyhnout se obtížně léčitelným nebo nemožným onemocněním.

Za druhé, Dodržujte preventivní péči. Některé kočky umí dobře skrývat příznaky onemocnění. Proto je nutné každoročně absolvovat prohlídku u důvěryhodného veterinárního lékaře. Krevní testy mohou pomoci odhalit problémy v raném stadiu.

Třetí, je nutné sledovat hmotnost kočky. S kočičí obezitou je spojeno několik rizik. Je důležité zajistit, aby strava vaší kočky byla střídmá, aby se předešlo onemocněním, jako je artritida a cukrovka.

Jak dlouho žijí kočky? Vše o jejich průměrné délce životaZdroj: Capture Instagram
Jak vypočítám věk své kočky v lidských letech?

Stejně jako u psů, vždy se mělo za to, že sedm let kočičího života se rovná sedmi letům lidského života. Několik průzkumů a veterinárních vyšetření kočkovitých šelem však ukázalo, že vývoj kočičích let v poměru k lidským letům není lineární a závisí na délce života každé kočky.

Délka života divokých koček Průměrná délka života divokých koček je dva až tři roky, přičemž se může prodloužit, pokud jsou vykastrované. Ačkoli to není společný jmenovatel, je to patrné na špatném zdravotním stavu, v jakém se některé kočky dostávají k veterináři nebo do domova, když jsou adoptovány. Oproti tomu u koček domácích je průměrná délka života 14 až 15 letV závislosti na péči a nemocech, které je mohou postihnout.

První dva roky kočičího života jsou tedy obdobou 24 let lidského života. Každý rok se proto považuje za ekvivalent 4 lidských let. To znamená, že pokud máte tříletou kočku, odpovídá to lidskému věku 28 let. Je to tedy již dospělá kočka.

Pokud si chcete přečíst další podobné články, doporučujeme navštívit naši kategorii Zvířata.

Související příspěvek

mm
O autorze, Michal
Jako autorka pro sklapnimobil publikuji testy osobnosti, optické iluze a další zábavné články, například o astrologii. Ráda sleduji nejnovější trendy a sdílím je s ostatními.